کلیسای سانتا ماریا دل فیوره

آرنولفو (Arnolfo ) معمار قرون وسطی در اواخر قرن سیزدهم ساخت کلیسا را آغاز کرد اما پیش از پایان کار فوت نمود و سوراخ بزرگ روی بام مدتی منتظر مردی بزرگ بود تا معماری این ساختمان گوتیک را تمام کند.

Florence Cathedral-02

طرح برونلسکی (Brunelleschi)  با  الهام از پانتئون رم در سال 1419 برنده مسابقه طراحی گنبد گشت. طرح او در حین کار تغییرات بسیاری نمود. گنبد نهایی هشت وجهی با 42 متر قطر و 32 متر ارتفاع دو لایه است. سازه گنبد به صورتی است که به صورت خود ایستا نیرو را منتقل می‌کند. بنابراین پیش از کامل شده گنبد، سازه قدرت تحمل بار خود را نداشته و با قالب و شمع مهار شده بود. گنبد داخلی 9 دایره در هم است که به زیبایی با تابلوی آخر الزمان (Last Judgment) توسط جرجو واساری و فردیریکو زوکاری منقوش شده است.

Florence Cathedral-03

فضای باسیلیکایی داخل کلیسا همچون سایر کلیساهای گوتیک ساده و با شیشه‌های نقاشی شده تزیین شده است. تزیینات دیگر به مرور زمان از بین رفته و یا به موزه‌ها منتقل شده است. ناو(nave) اصلی و دو راهروی جانبی با قوس‌های بزرگ از هم جدا شده اند. کف سالن 153 در 38 متری با سنگ‌های مرمر رنگی مفروش شده است.

Florence Cathedral-06

Florence Cathedral-05

Florence Cathedral-04

600 سال پس از ساخت کلیسا در زمان جشن شکل گیری ایتالیایی متحد نمای کلیسا با سنگ سفید، قرمز و سبز توسط جوتو (Giotto) پوشیده و تزیین شد.

برج ناقوس در مربعی به ضلع حدود 15 متر و ارتفاع 87 متر توسط جوتو (Giotto) به کلیسا اضافه گشته است. 414 پله برج تصویری ناب از گنبد کلیسا و کل شهر به بیننده می‌دهد.

Florence Cathedral-07

ساختمان هشت وجهی تعمیدگاه روبروی درب اصلی کلیسا واقع شده است. دو درب برنزی ورودی از شاهکارهای ساختمان است.

Florence Cathedral-08

برگرفته شده از :

http://landscape.ir
/ 3 نظر / 164 بازدید
سوفیا

ممنون مفید واقع شد

سولماز

سلام خسته نباشيد بلاگ خوب و پر محتوايي داريد ممنون از مطالبتون موفق باشيد

خسته نباشی!

مثه هلو کپی کردن بلدید !!! از یه کتاب عکس می گرفتی خیلی بیشتر به دردمون میخورد تا بری از یه سایت دیگه کپی کنی!